Kategórie
Projekty

Ako sme postavili mólo

Komplikované a nebezpečné nastupovanie na vodu po strmom brehu sme pred lodenicou na Aničke vyriešili výstavbou etážového móla. Projekt móla bol realizovaný vďaka podpore z Nadačného fondu Magna spravovaného Karpatskou nadáciou.

Strmý breh Hornádu pred lodenicou vždy komplikoval nastupovanie a vystupovanie z lodí. Najnebezpečnejšie to bolo po dažďoch, keď boli kamene mokré a pokryté vrstvou bahna.

Začiatkom roka sme preto podali žiadosť o grant do výzvy Magna sprostredkovanej Karpatskou nadáciou, vrámci ktorého sme chceli vybudovať nástupné/výstupné etážové mólo. Grant sa nám podarilo získať a tak začali práce na projektovej dokumentácii, ktorú musela schváliť Správa povodia Bodrogu a Hornádu. Samotná výroba móla začala až v letných mesiacoch.

Pred ukotvením móla bolo potrebné pripraviť breh, vyčistili sme ho od náletových drevín a nánosov zeminy.

Finalizácia móla a jeho ukotvenie prebiehalo priamo na mieste. Jednotlivé stupne bolo potrebné ukotviť, k nim pripojiť schody a nakoniec položiť krycie rošty. Aby voda mólo nepoškodila, kovové konštrukcie sú pozinkované a drevo sme natreli olejom.

Do brigádnickej činnosti pri príprave, umiestnení a povrchovej úprave móla sa zúčastnili naši členovia, inštruktori Splavujeme.sk a členovia vodáckeho klubu Kamikse. Práce boli časovo aj fyzicky náročné a všetkým, ktorí sa podieľali na tomto projekte ďakujeme.

Mólo sa už naplno využíva. Uplatnilo sa najmä na konci splavu počas Košického vodáckeho maratónu – najväčšej vodáckej akcie v Košiciach, ale tiež počas našej Školy kajaku či pri individuálnych tréningoch na vode.

Za možnosť vybudovať mólo a zlepšiť tak podmienky pre vodákov v Košiciach ďakujeme Nadačnému fondu Magna spravovaného Karpatskou nadáciou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.